Uszczelnianie budynków w technice iniekcji kurtynowej

W przypadku wykonywania wtórnych hydroizolacji na obiektach gdzie nie ma dostępu od zewnątrz do uszczelnianej przegrody (np. w tunelach, w garażach podziemnych, w podszybiach windowych itp.) stosowana jest technika określana mianem iniekcji kurtynowej.

Na schemacie powyżej pokazane jest podszybie windy, które musi zostać wtórnie uszczelnione zarówno w poziomie (przez płytę fundamentową) jak i w pionie (przez ściany) aby odciąć dostęp wody gruntowej do wnętrza obiektu. Uszczelniane przegrody należy przewiercić na wylot (rozstaw otworów 40 cm x 40 cm z jednym dodatkowym otworem pośrodku). W otworach należy osadzić pakery iniekcyjne i wykonać kilkustopniową iniekcję aby na zewnątrz ściany powstała ciągła warstwa blokująca dopływ wody gruntowej do budynku. Iniekcję kurtynową należy wykonać przy użyciu żelu akrylowego KÖSTER Injektion Gel G4, który jest wodoszczelny i posiada wymagane dopuszczenie do kontaktu z wodami gruntowymi. Żel KÖSTER Injektion Gel G4 posiada również atest PZH do kontaktu z wodą pitną.

W przypadku gdy iniekcja kurtynowa wykonywana jest w ścianach z pustaków, cegły kratówki, pustaków z pianobetonu lub w murach warstwowych konieczne jest stosowanie specjalnych lancy iniekcyjnych, które podają materiał iniekcyjny dopiero na zewnętrznej powierzchni ściany. W czasie wykonywania prac należy stosować się do zaleceń zawartych w instrukcjach technicznych produktów KÖSTER oraz do ogólnych reguł sztuki budowlanej.

 

Back

Top
Austria Brasil Bulgaria China Croatia Denmark Finland Germany Ghana Greece Hungary Italy Japan Kazakhstan Korea Latvia Lebanon Mexico Netherlands Norway Panama Philippines Poland Portugal Romania Russia Senegal Serbia Slovakia Slovenia Thailand Turkey Ukraine United Kingdom United States of America