Trwałe i skuteczne hydroizolacje podziemi, które są wykonywane od strony wewnętrznej nie wymagają odsłaniania ich zewnętrznych powierzchni, czyli bez konieczności wykonywania jakichkolwiek robót ziemnych. Można je wykonywać nawet przy ciągle napierających wodach podziemnych. Przez wykonanie określonego układu powłokowego bezproblemowo można uzyskać pełną wodoszczelność.

Pokaż referencje

Hydroizolacja na płycie fundamentowej za pomocą szlamów uszczelniających

1 Izolacja pozioma ścian
KÖSTER NB 1
2 Faseta
KÖSTER Sperrmortel Fix
3 Gruntowanie
KÖSTER Polysil TG 500
4 Hydroizolacja
KÖSTER NB 1
5 Warstwa ochronna / posadzka
KÖSTER SL Premium

Wykonywanie hydroizolacji na płytach fundamentowych za pomocą systemów mineralnych ma tę zaletę, że przez bardzo wysoką przyczepność tych powłok można uzyskać dobre połączenia poszczególnych elementów budowli. W idealnych przypadkach trwałość tych systemów jest porównywalna z okresem żywotności obiektu.

Płytę fundamentową najpierw należy zagruntować preparatem KÖSTER Polysil TG 500. Przez to podłoże zostaje wzmocnione. Styki pomiędzy płytą a ścianami należy wyoblić wykonując półokrągłą fasetę z szybkosprawnej zaprawy KÖSTER Sperrmörtel-fix uzyskując w ten sposób redukcję naprężeń w tych stykach.

Pod ścianami wznoszonymi na płycie należy wykonać poziomą hydroizolację pasmową z hybrydowej masy KÖSTER NB 4000 lub z mikrokrystalicznego szlamu KÖSTER NB 1 z dodatkiem emulsji KÖSTER SB-Haftemulsion. Odcina się w ten sposób możliwość penetracji wilgoci wstępującej drogą kapilarną.

Uszczelnienie powierzchniowe wykonuje się standardowo masą hybrydową KÖSTER NB 4000. Alternatywnie można wykonać powłokę mostkującą rysy także z elastycznego, dwuskładnikowego szlamu KÖSTER NB Elastik. Ewentualnie istniejące uszczelnienia mineralne sztywne (np. z KÖSTER NB 1) należy pokryć elastyczną warstwą mostkującą rysy z masy hybrydowej KÖSTER NB 4000 lub mineralnej KÖSTER NB Elastik.

Jeśli zaś woda przenika pod ciśnieniem przez strukturę płyty fundamentowej należy posłużyć się zestawem uszczelniającym pod nazwą KÖSTER Kellerdicht-Verfahren.

Jako podkład pod następne warstwy użytkowe idealną propozycją jest samopoziomująca wylewka wyrównawcza KÖSTER SL Premium.

Należy stosować się do zaleceń zawartych w instrukcjach technicznych produktów KÖSTER.

Hydroizolacja podposadzkowa na płycie fundamentowej - hydroizolacja samoprzylepna KSK

2 Wykonanie fasety
KÖSTER Sperrmortel Fix
3 Gruntowanie
KÖSTER Voranstrich BL
4 Hydroizolacja
KÖSTER KSK SY 15
5 Warstwa ochronna (folia PE)

6 Podkład samopoziomujący
KÖSTER SL
KÖSTER SL Premium

Szybko, łatwo i bez dłuższych przerw technologicznych: hydroizolacja płyty fundamentowej membraną KÖSTER KSK SY 15.

Pod ścianami wznoszonymi na płycie należy wykonać poziomą hydroizolację pasmową z samoprzylepnej taśmy KÖSTER Fixband 15 SY. Odcina się w ten sposób możliwość penetracji wilgoci wstępującej drogą kapilarną.

Gruntowanie wykonuje się zazwyczaj bezrozpuszczalnikowym preparatem KÖSTER KSK Voranstrich BL.

Uszczelnienie powierzchniowe należy wykonać z samoprzylepnej na zimno membrany bitumiczno-kauczukowej KÖSTER KSK SY 15. Przykleja się ja na uprzednio zagruntowanym podłożu z zakładem miedzy pasmami wynoszącym 10 cm.

Hydroizolację pasmową pod ścianami należy połączyć z zasadniczym uszczelnieniem całej powierzchni. Membranę na płycie należy wywinąć na ściany a krawędź zabezpieczyć taśmą KÖSTER Fixband-Vlies.

Uszczelnienie powierzchni płyty należy pieczołowicie i dokładnie wyprowadzić i połączyć z hydroizolacją powierzchni ścian. Całe wykonane uszczelnienie należy chronić przed mechanicznym uszkodzeniem podczas następnych robót.   

Należy stosować się do zaleceń zawartych w instrukcjach technicznych produktów KÖSTER.

Uszczelnienie piwnicy od wewnątrz w przypadku wilgoci gruntowej, wodzie przesiąkającej i wodzie gruntowej

1 Gruntowanie
KÖSTER Polysil TG 500
2 Wyrównanie podłoża
KÖSTER Sperrmortel Fix
3 Wykonanie fasety
KÖSTER Sperrmortel Fix
4 Hydroizolacja
KÖSTER NB 1
5 Uszczelnienie przejść rur
KÖSTER KB-FIX 5
KÖSTER KB-Flex 200
6 Obrzutka renowacyjna
KÖSTER Sanierputz Spritzbewurf
7 Tynk renowacyjny
KÖSTER Sanierputz biały
8 Szpachla renowacyjna
KÖSTER Feinputz
9 Farba
KÖSTER Silikonfarbe

Przy uszczelnieniach wtórnych wykonywanych po stronie wewnętrznej ścian podziemi wykorzystuje się mineralne systemy uszczelnień, które idealnie łączą się z istniejącymi podłożami i nie odspajają się także od podłoży zawilgoconych.

Istniejące, stare tynki należy skuć do nośnego muru i zaraz usunąć, spoiny wydrapać, usunąć wszelkie luźne i odspojone części. Gruntowanie wykonuje się preparatem krzemianowym KÖSTER Polysil TG 500 celem wzmocnienia podłoża i związania ewentualnie obecnych szkodliwych soli. Konieczne naprawy muru należy wykonać zaprawą KÖSTER Sperrmörtel WU. W stykach posadzek i ścian wykonać półokrągłą fasetę z zaprawy KÖSTER Sperrmörtel WU.

Uszczelnienie nanosi się na podłoże czyste i nośne.

Zasadnicze uszczelnienie wykonuje się ze szlamu KÖSTER NB 1 szary na całej powierzchni ścian schodząc przez fasetę na płytę fundamentową.  

Przejścia rurowe należy wypełnić pastą uszczelniającą KÖSTER KB-Flex 200 i zamknąć szybkosprawną zaprawą KÖSTER KB-Fix 5.

Jeśli ściany wykazują uszkodzenia pochodzące od trwałych zawilgoceń należy je poddać renowacji przez wymianę tynków na tynk renowacyjny KÖSTER Sanierputz szary. Tynki renowacyjne KÖSTER są odporne na szkodliwe oddziaływanie wilgoci (w przeciwieństwie do tynków wapiennych czy zawierających gips). Posiadają one odpowiednią objętość porów i mają odpowiednią wytrzymałość, aby przejąć z muru szkodliwe sole budowlane bez powstawania uszkodzeń w swojej strukturze. Kondensacja wilgoci w tynku renowacyjnym jest praktycznie niemożliwa przez wysoką porowatość tynku oraz jego właściwości hydrofobowe. Takie tynki znacząco poprawiają klimat w pomieszczeniach.

Przez nałożeniem zasadniczej wyprawy z tynku renowacyjnego najpierw należy wykonać obrzutkę sczepną poprawiającą przyczepność z tej samej zaprawy dodając jedynie do niej w objętości wody zarobowej część emulsji KÖSTER SB Haftemulsion. 

Tynki renowacyjne KÖSTR występują w różnych wersjach i wariantach (szary, biały, szybkosprawny, lekki). W starszych obiektach chętnie wykorzystywany jest tynk KÖSTER Sanierputz biały już bez wierzchniego malowania. Drobnoziarnisty tynk KÖSTER Feinputz daje gładką powierzchnię, jeśli taka jest pożądana ze względów estetycznych. Malowanie końcowe należy wykonywać wyłącznie farbami o wysokiej paroprzepuszczalności (np. farbą silikonową KÖSTER Silikonfarbe).           

Należy stosować się do zaleceń zawartych w instrukcjach technicznych produktów KÖSTER.

Uszczelnienie piwnicy od wewnątrz w przypadku wody napierającej

1 Zatrzymanie przecieków
KÖSTER KD 2 Blitzpulver
2 Gruntowanie
KÖSTER Polysil TG 500
3 Wyrównanie podłoża
KÖSTER Sperrmortel Fix
4 Wykonanie fasety
KÖSTER Sperrmortel Fix
5 Hydroizolacja
KD pakiet systemu Kellerdicht
6 Uszczelnienie przejść rur
KÖSTER KB-FIX 5
KÖSTER KB-Flex 200
7 Obrzutka renowacyjna
KÖSTER Sanierputz Spritzbewurf
8 Tynk renowacyjny
KÖSTER Sanierputz biały
9 Szpachla renowacyjna
KÖSTER Feinputz
10 Farba
KÖSTER Silikonfarbe

W szczególnie trudnych przypadkach, gdy mamy do czynienia z wodą napierającą od zewnątrz pod ciśnieniem skutecznym sposobem uszczelnienia piwnicy jest system uszczelnień KÖSTER Kellerdicht.

Proszek KÖSTER Blitzpulver wcierany jest mocno w miejsce przecieku. Blitzpulver przy kontakcie z wodą reaguje natychmiast, utwardza się do wodoszczelnej zaprawy i zatrzymuje przeciek. Po zatamowaniu przecieku należy wykonać uszczelnienie całej powierzchni ściany stosując kolejno szlam uszczelniający KÖSTER Kellerdicht 1, proszek KÖSTER Kellerdicht 2 Blitzpulver i płyn utwardzający KÖSTER Kellerdicht 3 Härte-Flüssig (zgodnie z instrukcją techniczną produktów).

 

Bardzo ważne jest przygotowanie podłoża, które powinno być nośne, czyste, wolne od wszelkich substancji obniżających przyczepność. Stare tynki należy skuć, usunąć wszystkie słabe odspojone elementy ze ściany, fugi powinny zostać wyskrobane. Podłoże należy obficie zwilżyć. Ubytki w ścianie należy uzupełnić stosując wodoszczelną, szybkowiążącą zaprawę KÖSTER Sperrmörtel Fix. Na styku ściany z fundamentem dla uniknięcia naprężeń w warstwie hydroizolacji należy wykonać fasetę (wyoblenie) z szybkowiążącej zaprawy KÖSTER Sperrmörtel Fix.

Hydroizolacja powierzchni ścian wykonywana jest za pomocą szlamu uszczelniającego KÖSTER Kellerdicht 1 Schlämme, który nakładany jest obficie na całą powierzchnię za pomocą twardej szczotki. Natychmiast, w jeszcze mokry szlam wcierany jest proszek uszczelniający KÖSTER Kellerdicht 2 Blitzpulver. W ten sposób natychmiast powstaje sucha warstwa szczelna na przesiąkanie wody, którą utwardzamy płynem na bazie krzemianowej KÖSTER Kellerdicht 3 Härte-Flüssig. Następnie nakładamy kolejne warstwy szlamu KÖSTER Kellerdicht 1 Schlämme. W ten sposób piwnica zostaje trwale uszczelniona.

Przejścia rur przez ścianę należy uszczelnić za pomocą plastycznej masy KÖSTER KB-Flex 200 i zaszpachlować zaprawą szybkowiążącą KÖSTER KB-Fix 5.

Na ściany piwnic, które są zawilgocone i zasolone powinny zostać nałożone tynki renowacyjne KÖSTER Sanierputz. Tynki renowacyjne KÖSTER Sanierputz są odporne na wilgoć występującą w ścianach (w odróżnieniu od tynków gipsowych lub wapiennych). Tynki renowacyjne umożliwiają bezawaryjne wysychanie zawilgoconych i zasolonych ścian. Cechuje je bardzo dobra paroprzepuszczalność i hydrofobowość. Dzięki wysokiej porowatości tynków renowacyjnych sole krystalizujące przy wysychaniu ściany odkładają się w porach tynków nie powodując wykwitów na ścianach i uszkodzenia farb. Tynki renowacyjne poprawiają klimat pomieszczeń i zmniejszają ryzyko kondensacji pary wodnej na ścianach piwnic.

Przed wykonaniem tynków renowacyjnych należy wykonać obrzutkę z tynku renowacyjnego modyfikowanego niewielkim dodatkiem emulsji KÖSTER SB Haftemulsion do wody zarobowej. Obrzutkę należy wykonać na jeszcze wilgotny szlam uszczelniający dla poprawy przyczepność tynku renowacyjnego do podłoża. Po 24 godzinach nakładany jest tynk renowacyjny KÖSTER Sanierputz na grubość min. 2 cm.

Nasza oferta obejmuje tynki renowacyjne KÖSTER Sanierputz w różnych wariantach (szare, białe, lekkie, szybkowiążące). Bardzo dobrym rozwiązaniem dla wnętrz zabytkowych obiektów jest stosowanie białego tynku renowacyjnego KÖSTER Sanierputz bez malowania.

Do malowania tynków renowacyjnych wolno stosować wyłącznie farby o wysokiej paroprzepuszczalności (np. KÖSTER Silikonfarbe).

Należy stosować się do zaleceń zawartych w instrukcjach technicznych produktów KÖSTER.

 

Uszczelnienie tunelu murowanego hydroizolacją mineralną odporną na negatywne parcie wody

1 Pompa do suspensji cementowych
Pompa perystaltyczna KÖSTER
2 Miejsce przecieku
KÖSTER KD 2 Blitzpulver
3 Gruntowanie podłoża
KÖSTER Polysil TG 500
4 Wyrównanie podłoża
KÖSTER Sperrmortel WU
5 Hydroizolacja odporna na negatywne parcie wody
KÖSTER NB 1

Od wnętrza tunelu możliwe jest wykonanie hydroizolacji mineralnej odpornej na negatywne parcie wody. W pierwszej kolejności stosowane są materiały jak np. KÖSTER Blitzpulver lub KÖSTER Wasserstop, których zadaniem jest natychmiastowe zatrzymanie przecieku, osuszenie powierzchni. Do uszczelnienia i uzupełnienia spoin stosowane są szybkowiążące zaprawy wodoszczelne KÖSTER Sperrmortel lub KÖSTER Sperrmortel FIX. Po uzupełnieniu spoin i wyrównaniu podłoża na całą powierzchnię nakładana jest krystalizująca hydroizolacja odporna na negatywne parcie wody – szlam uszczelniający KÖSTER NB 1. W czasie wykonywania prac hydroizolacyjnych należy stosować się do zaleceń zawartych w instrukcjach technicznych produktów KOSTER.

Uszczelnianie tuneli przy użyciu kombinacji materiałów mineralnych oraz bitumicznych

1 Iniekcja rys i pęknięć
KÖSTER 2 IN 1 Żywica iniekcyjna
2 Sprzęt do iniekcji
KÖSTER Pompa iniekcyjna 1K
3 Zatrzymanie przecieków
KÖSTER Polysil TG 500
4 Hydroizolacja mineralna
KD pakiet systemu Kellerdicht
KÖSTER NB 1
5 Uszczelnienie powierzchniowe
KÖSTER Betonspachtel

System uszczelniania tuneli KÖSTER bazuje na kombinacji mineralnego uszczelnienia od strony negatywnej oraz mostkującego rysy, elastycznego produktu na bazie bitumiczno-kauczukowej. System jest zabezpieczony przed penetracją wody od strony podłoża dlatego nie wymaga stosowania warstw drenujących jak to ma miejsce w przypadku hydroizolacji rolowych. Dzięki temu woda nie jest odprowadzana z przyległego terenu i zwierciadło wody gruntowej nie ulega zmianie. 

Przeciekająca woda blokowana jest przy użyciu iniekcji żywicą poliuretanową KÖSTER KB-Pur IN 1 a następnie wykonywane jest trwałe, elastyczne uszczelnienie rysy przy użyciu żywicy KÖSTER KB-Pur IN 2. Mniejsze przecieki mogą zostać uszczelnione za pomocą proszku KÖSTER KD 2 Blitzpulver. Uszczelnienie powierzchniowe przeciw wodzie napierającej od zewnątrz wykonuje się przy użyciu krystalizującego szlamu uszczelniającego KÖSTER NB 1, który nakładany jest na nośne, matowo-wilgotne podłoże. Po związaniu szlamu KÖSTER NB 1 następuje natrysk masy bitumiczno-kauczukowej KÖSTER CFR 1, która stanowi elastyczne, mostkujące rysy uszczelnienie. Następnie natryskiwana jest warstwa torkretu. Hydroizolacja znajduje się pomiędzy dwoma warstwami betonu.

Należy stosować się do zaleceń zawartych w instrukcjach technicznych produktów KÖSTER.

 

 

 

Back

Top
Albania Austria Bosnia and Herzegovina Brasil Bulgaria China Croatia Czech Republic Denmark Finland Germany Ghana Greece Hungary Italy Japan Kazakhstan Kuwait Latvia Lebanon Macedonia Mexico Netherlands New Zealand Norway Panama Poland Portugal Romania Russia Senegal Serbia Slovakia Slovenia South Africa Spain Thailand Turkey Ukraine United Kingdom United States of America